Koło Związku Sybiraków w Bystrzycy Kłodzkiej

Dzień Sybiraka

 

Godło Sybiraków,Bystrzyca Kłodzkazdjęcia zesłańców
zdjęcia współczesne
Wielkanoc
Chór Sybirak
publikacje
wykaz bibliotek
Znaki Pamięci
nasze Koło w Muzeum Gułagu
linki
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 


17 września, w Dniu Sybiraka, odbyła się prezentacja książki „Wspomnienia Sybiraków. Zbiór tekstów źródłowych, część II”. Uroczystość miała miejsce w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej. Sala muzealna zapełniona była Sybirakami i gośćmi. Uroczystość prowadził prezes bystrzyckiego Koła Związku Sybiraków i redaktor książki Jerzy Kobryń, głos zabrali: uczniowie Liceum, Burmistrz Renata Surma. W imieniu władz Powiatu Kłodzkiego mówił Robert Duma. Zgromadzeni wysłuchali sprawozdania z działalności Koła, a także podsumowania akcji zbierania podpisów po obywatelskim projektem Ustawy o Repatriacji.

W sprawie repatriacji Polaków z Azji Środkowej wypowiedziała się też Zofia Teliga-Mertens, autorka wspomnień, która na własny koszt sprowadziła do Polski, zapewniła mieszkania i pracę dla 40 rodzin z Kazachstanu: „Nie wierzę, że w tej chwili, w czasach względnego dobrobytu, nie możemy okazać pomocy innym. To jest tylko 60 tysięcy osób”. Więcej informacji o jej działalności znajdzie czytelnik we „Wspomnieniach…” .

Książka liczy 592 strony, zawiera wspomnienia ponad 40 autorów. Publikację zamykają dwa rozdziały autorstwa: Olgi Szonowej z Centrum Naukowo-Informacyjnego Stowarzyszenia Memoriał w Sankt Petersburgu, Borysa i Olega Ugriumowów z Jareńska w obw. archangielskim oraz Julii Urianskiej, historyka Moskiewskiego OPK. Artykuły tych autorów stanowią przykład prac w zakresie dokumentowania ofiar totalitaryzmu we współczesnej Rosji.

Wydanie książki dofinansowane zostało przez Gminę Bystrzyca Kłodzka (2000 zł), Gminę Międzylesie (1000 zł), Gminę Nowa Ruda (300 zł), Powiat Kłodzko (3000 zł) i Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych (4000 zł).

Książka jest do nabycia w siedzibie Koła Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kł., można też zamówić ją drogą pocztową.

Prezentacji książki towarzyszy wystawa "Ludzie rodzą się i pozostają wolnymi i równymi w prawach".  Wystawa opowiada o sytuacji na Polesiu w okresie przedwojennym,  pracy zesłańców. Trzy plansze zawdzięczamy współpracy z naszymi przyjaciółmi z Rosji: i pokazują one współczesny obraz miejsc zsyłki w rejonie lenskim, obw. archangielski. Wystawa prezentowana jest w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kł.

Zarząd Koła
 2010-09-17 2010-09-17Jerzy Kobryń


 Zbigniew Niedźwiedzki Zofia Teliga-Mertens