We wrześniu 2003 roku gościł w Bystrzycy, na zaproszenie Koła Związku Sybiraków w Bystrzycy Kłodzkiej, chór "Sybirak" z Lidy.

Chór "Sybirak" powstał w marcu 1998 roku w Lidzie na Białorusi.. Inicjatorem powstania chóru była Helena Giebień - prezes Koła Stowarzyszenia Ofiar Represji w Lidzie przy Związku Polaków na Białorusi. Początkowo kierownikiem chóru była Eleonora Gordziej, a obecnie (od 2002 roku) Danuta Cichanowicz. Akompaniatorem chóru od początku powstania był Marian Bołądź. Od 2002 roku funkcję tę pełni Konstanty Koziaczy. Do chóru głównie należą osoby, które w czasach sowieckich zostały represjonowane, zesłane na Sybir i do Kazachstanu, osoby walczące w szeregach Armii Krajowej za wolność Polski. Są także osoby, które chcą spiewać, dzielić się pięknem przeżywanej muzyki.  Repertuar chóru jest różnorodny:  pieśni o treści religijnej, patriotycznej i foklorystycznej (polskiej i bialoruskiej).  Pierwsze występy chóru odbywały się w Domu Polskim w Lidzie. Z czasem chór zaczął wyjeżdżać do innych miast i wsi na terytorium Białorusi, a także do Polski. W 2001 roku chór "Sybirak" uczestniczył w dniach Polskiej Kultury w Częstochowie. Występował w Siedlcach (2000), w Białymstoku (2001), w Koszalinie (2002) na XI Światowym Festiwalu Polskiej Piosenki oraz w Mrągowie (2003).
 

    We wrześniu 2003 chór wystąpił w Kłodzku, Międzylesiu, Polanicy Zdrój, Lądku Zdroju, czasie obchodów 75 lecia Związku Sybiraków 17 września w Bystrzycy Kłodzkiej, a także na  międzynarodowym spotkaniu chórów w Dusznikach Zdroju, gdzie śpiewał wraz z chórami z Trutnova i Bystrzycy Kł.
Repertuar chóru:
 
 
 
 
 
 
Dom Kultury BystrzycaWystęp chóru w Bystrzyckim Ośrodku Kultury
Dom Kultury BystrzycaNa widowni bystrzyccy Sybiracy Pomnik Sybiraka w Bystrzycy KłPomnik Sybiraka w Bystrzycy Kłodzkiej
Spotkanie z uczniami Gimnazjum i Liceum w Bystrzycy. Spotakanie z młodzieżąSpotkanie w auli z uczniami Gimnazjum i Liceum w Bystrzycy. Kościół w GorzanowieW kościele w Gorzanowie
GorzanówPrzed ośrodkiem Kultury w Gorzanowie Stara ŁomnicaW kościele w Starej Łomnicy W kościele w Starej Łomnicy
Zwiedzanie KłodzkaZwiedzanie Kłodzka. Występ w Kłodzkim Ośrodku KulturyWystęp w Kłodzkim Ośrodku Kultury Tak można skończyć w Kłodzkich podziemiachChórzysta w dybach

Zdjęcia: Helena Giebień, Jerzy Kobryń, Janusz Kobryń.


 
 
 
 

  Kraj rodzinny

  Wileńszczyzna

  Rozszumiały się wierzby płaczące

  My, żołnierze Ponurego

  Rozkwitały pąki białych róż

  Dziś do ciebie przyjść nie mogę

  Wojenka cudna pani

  Czerwone maki na Monte Cassino

  Sokoły

  Stęskniony stoję nad Bugiem

  Hej, wy Polacy!

  Hej, tam pod lasem

  Czerwone jagody

  Hej, dziewczyna!

  O, Ostrobramska (piosenka sybiracka)

  Czarna Madonna

  Barka

  Zapada zmrok

  Jezu drogi

  Ty kazała w panjadziałak (białoruska)

  Moje woczi cziornyja

  Jechał Jaś

   

strona główna